telewizjabilgoraj.pl

Kliknij i ogladaj

XXX Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej

W dniach 11 - 13 października br. w Tarnogrodzie odbył się już po raz 30. Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. To prezentacja przedstawień teatralnych pozwalająca poznać tradycje i obrzędów z różnych regionów naszego karaju.
Dodano: 2013-10-11, 2024-03-26 , zródło: www.telewizjabilgoraj.pl
Odslon: 5445

W tym roku, odbywa się jubileuszowa edycja Sejmików. -Przeżywamy dziś szczególny moment - w Tarnogrodzie odbywa się jubileuszowy 30. Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Jest to jubileusz doniosły, bowiem wieloletnia praca zespołów i ich kierowników, patronów i organizatorów, ludzi kultury i nauki, doprowadziła do spełnienia, pielęgnowanych przez kolejne pokolenia, marzeń o urzeczywistnianiu idei oryginalnego, twórczego teatru ludowego. Ocalona od zapomnienia rdzenna kultura polskie wsi - obrzędy i zwyczaje, pieśni, tańce i legendy - stała się źródłem artystycznych dokonań, budzących uznanie i podziw. 30. Sejmik Teatrów Wsi Polski daje nam radość sposobem złożenia podziękowania za udział we wspólnym dziele - mówił prof. Lech Śliwonik prezes Zarzadu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Przypomnijmy: w ciągu roku w całej Polsce odbywają się Regionalne Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych. Każdy przegląd nominuje zespoły do finałowego Sejmiku. Koniec sejmikowego sezonu to „zlot” zespołów, wybranych z sejmików regionalnych 14 – 15 zespołów (200 – 300 wykonawców) spośród najlepszych w Polsce na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, odbywający się zawsze w październiku w Tarnogrodzie. -Sejmik to prezentacja przedstawień teatralnych wspaniała oferta kulturalna – poznanie tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. W zespołach pracują różne pokolenia – jest szansa że młodzi ludzie będą kontynuatorami - przyznaje Renata Ćwik dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Dziś takie obrzędy jak gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą, wesele, chrzciny czy ostatni różaniec oraz prace wiejskie (darcie pierza, prządki, kiszenie kapusty) zobaczyć można tylko w inscenizacjach teatrów wiejskich.

Wyjątkowość prezentowanych podczas Sejmiku „spektakli” polega na tym, że wszystko, co dzieje się na scenie nie do końca jest teatrem. Dawne obrzędy prezentowane są tak, jak faktycznie wyglądały. W tym roku na jubileuszowy 30. Sejmik przyjechały wiejskie teatry m. in. z Województw Mazowieckiego, Kujawsko - Pomorskiego, Małopolskiego, Podkarpackiego, Lubuskiego czy Łódzkiego.


Na przestrzeni lat zmieniały się zespoły i ich składy, kiedyś ogromną przewagę miały grupy złożone z ludzi starszych, dzisiaj młodzieży jest coraz więcej i coraz bardziej widać ją na scenie. Zdarza się i tak, że na scenie konfrontowane są dwie generacje, prezentując odmienne światy. Jednak Ogólnopolski Sejmik to nie tylko spektakle, ale także tzw. imprezy towarzyszące. Należą do nich korowód sejmikowy, wieczór folkloru, chwila wspomnień, wystawy fotografii oraz zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną działającą pod kierunkiem teatrologa profesora Lecha Śliwonika.

Organizatorami imprezy są: Zarząd główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział Wojewódzki w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury oraz Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne. Patronem Sejmiku jest Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Lubelskiego i Starosta Biłgorajski. Z okazji jubileuszu wręczane były także okolicznościowe medale i listy gratulacyjne.

/bilgoraj.com.pl/



Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:

Imię:
E-mail:


Treść:
 


Kategoria: Aktualności

Nowe

Wróć do góry