38. rocznica wprowadzenia stanu wojennegoW biłgorajskim sanktuarium św. Marii Magdaleny odbyły się dziś uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Złożyły się na nie montaż słowno - muzyczny, Msza święta w intencji Ojczyzny oraz spotkanie z osobami internowanymi.Dodano: 2019-12-13, źródło: www.telewizjabilgoraj.pl Odslon: 174 |
Zarząd i Rada Powiatu w Biłgoraju oraz Pracownicy Starostwa Powiatowego i zaproszeni goście połamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczno - noworoczne życzenia. Okazją była sesja opłatkowa, która odbyła się 19 grudnia br.
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem w Biłgorajskim centrum Kultury odbyło się "Opłatkowe spotkanie z kolędą". Wydarzanie na które złożył się koncert i wspólne dzielenie się opłatkiem zgromadziło wielu biłgorajan.
Mszą świętą w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, montażem słowno - muzycznym oraz złożeniem kwiatów, biłgorajanie upamiętnili tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku. Wówczas to, by ograniczyć wolnościowe nastroje społeczeństwa, komunistyczna władza wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju.
Biłgorajskie Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Chóru Męskiego Ziemi Biłgorajskiej „ECHO” oraz chóry parafialne z Biłgoraja zorganizowały w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju "Koncert Cecyliański" Muzyki Chóralnej. Niezwykłe pieśni sakralne wykonało 8 chórów.
Przedszkolaki z placówek Powiatu Biłgorajskiego wzięły udział w XIV Międzyprzedszkolnych Spotkaniach Teatralnych, które odbyły się w Biłgoraju. Wydarzenie było jednym wielkim koncertem ku czci niepodległej Polski. Były więc spektakle, polskie tańce narodowe oraz patriotyczne wiersze i piosenki.
21 listopada 2018 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, ul. Kościuszki 94, odbyła się sesja inaugurująca VI Kadencję Rady Powiatu.
Kilkunastu uczniów I LO im. ONZ i absolwenci szkoły - pod opieką nauczycieli historii i wiedzy o kulturze przygotowali koncert patriotyczny. Zaprezentowali podczas niego osobiście wybrane piosenki i wiersze. W ponad 60 minutowym widowisku zabrzmiały znane i mniej znane polskie pieśni patriotyczne.
Centralna, powiatowe uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Biłgoraju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele poselskiego Sejmu, władz Sejmiku Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Miasta i Wójt Gminy Biłgoraj. W świętowaniu uczestniczyli także bardzo licznie mieszkańcy.
Ponad 95 tys. zł zebrali organizatorzy XVII edycji imprezy charytatywnej pn. "Dzień Jesiennego Liścia", która odbyła się dziś w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju. W tym roku głównym celem wydarzenia była pomoc niepełnosprawnemu Jakubowi Brodziakowi.
W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej. Wystąpiło w nim kilkanaście zespołów ludowych reprezentujących gminy powiatu Biłgorajskiego. -To pokazanie dorobku kulturalnego Ziemi biłgorajskiej i promocja zespołów tworzonych przez pasjonatów - mówi Starosta Biłgorajski.
Zespół "Przyjaciele", wystąpił w kościele św. Michała Archanioła w Soli z koncertem patriotycznym z okazji 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pod Krzyżem Katyńskim, na części wojskowej cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom sowieckiej agresji na Polskę z września 1939 roku i zbrodniczych działań podejmowanych przez rosyjskiego okupanta po tym czasie.
Wszystkie gminy Powiatu Biłgorajskiego świętowały dziś zakończenie żniw. Święto plonów - tradycyjne dożynki odbyły się w Księżpolu. Rozpoczął je korowód wieńcowy prowadzony przez delegacje z poszczególnych gminy. Punktem centralnym była uroczysta Msza święta.
Miejscowość Bukowina w Gminie Biszcza, latem 1943 roku, podzieliła los wielu miejscowości Ziemi Biłgorajskiej, które Niemcy w ramach Generalnego Planu Wschodniego pacyfikowali i wysiedlali. W minioną niedzielę pomordowanym i wysiedlonym mieszkańcom Bukowiny oddano cześć.
Biłgorajscy seniorzy skupieni w Zespole Artystycznym "Retrospekcje" UTW, oraz w Zespołach Seniorskich działające przy BCK zaprosili mieszkańców Biłgoraja do wspólnego śpiewania pieśni legionowych i żołnierskich. Inicjatywa w Biłgoraju kultywowana jest od kilku lat i spotyka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.
bednarek, ostrowska, martyniuk, tytoniaki, gmina łukowa, Centralne Obchody Święta Producentów Tytoniu, józef grzyb, koncerty, uprawa tytoniu,
Za nami drugi dzień biłgorajskiego "Festiwalu Kultur", wydarzenia, które przypomina historyczną wielokulturowość Miasta. Drugi dzień "Festiwalu Kultur" to kulturalna podróż do Bułgarii i na Słowację. Odbyta dzięki dwóm zespołom folklorystycznym „Stropkovczan” i „Zory”.
Ponad 50 artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w tym orkiestra i soliści wystąpili w Biłgoraju ze specjalnym koncertem z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem koncertu, który odbył się na scenie letniej BCK, był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj
Pielgrzymi z Zamościa i Hrubieszowa dotarli do Biłgoraja. Pielgrzymują oni na Jasna Górę w ramach 36. Pieszej pielgrzymki Zamojsko - Lubaczowskiej. Grupa z Zamościa nocuje na terenie parafii Wniebowzięcia NMP, pielgrzymi z Hrubieszowa na terenie parafii św. Marii Magdaleny.
Centralne dla naszego Regionu, związane z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w Biłgoraju, przy pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej. Poprzedziła je Msza święta i manifestacja patriotyczna, która przeszła główną ulicą Miasta.
22 lipca br. w miejscowości Pulczynów, w Gminie Frampol rywalizowało 16 sołectw w ramach IV Turnieju Miejscowości. Wydarzenie - jak zaznacza Burmistrz Frampola - łączy sportową rywalizację w niecodziennych dyscyplinach z występami artystycznymi i koncertami. Wszystko by integrować i aktywizować mieszkańców.
Na targowisku miejskim przy ul. Jagiełły odbyła się I Biłgorajska Wyprzedaż Garażowa. Impreza dla odwiedzających i wystawców jest bezpłatna, ale ma pomocowy charakter. W jej trakcie przeprowadzono zbiórkę kociej karmy na rzecz podopiecznych Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Podaj Łapę”.
W Gminie Łukowa, odbyły się obchody 74. rocznicy Bitwy pod Osuchami, największej bitwy partyzanckiej w Polsce, podczas II wojny światowej. Narodowym patronatem, rocznicowe uroczystości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W Gminie Łukowa, odbyły się obchody 74. rocznicy Bitwy pod Osuchami, największej bitwy partyzanckiej w Polsce, podczas II wojny światowej. Narodowym patronatem, rocznicowe uroczystości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W Biłgoraju zakończyły się trzydniowe obchody dni Miasta, połączone z 440. rocznica jego lokacji. W tym roku imprezę z obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji do centrum Biłgoraja, wyłączając z ruchu część ulicy Kościuszki, ulicę Wacek Wasilewskiej oraz część ulicy Ogrodowej.
Kilkaset uczniów zgromadził - zorganizowany w Szkole Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju - Festyn Prozdrowotny "Czas na zdrowie". -Chcemy promować ideę zdrowego stylu życia, wyrabiać prozdrowotne nawykowi wśród uczniów i uczyć odróżniania tego co przynosi korzyść naszemu zorganizowany od tego co może mu szkodzić - mówi organizator, Teresa Bogdanowicz - Bordzań.
Dzisiaj nie tylko świętujemy obecność Boga w murach konkretnej budowli, którą nazywamy kościołem, niesiemy Go obecnego w Najświętszym Sakramencie przez nasze ulice, niemalże do naszych domów. Ogłaszamy Jego Ewangelię przy czterech ołtarzach.
Koncert uwielbienia zakończył w Biłgoraju, obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Na scenie przy Ośrodku Sportu i Rekreacji modliło się wspólnie ponad 1 500 osób. Na uwielbienie Boga w Trójcy Jedynego złożyły się pieśni wykonywane przez schole oraz rozważania powadzone przez ks. Krystiana Malca.